Nov 172018

V sobotu 17. novembra 2018 sme si v našej farnosti pripomenuli 20. výročie smrti kanonika arcidekana vdp. Jozefa Horváta, ktorý v Sučanoch pôsobil od 15. apríla 1958 do 1. decembra 1990, kedy odišiel na zaslúžený odpočinok do Vrútok a neskôr do Turčianskych Teplíc. Vdp. Jozef Horvát zomrel 17. novembra 1998 a na cintoríne v Sučanoch ho pochoval vtedajší banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž. Spomienkovú sv. omšu v prítomnosti viacerých kňazov slávil Žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. V príhovore zaspomínal na pána arcidekana Horváta a všetkých povzbudil ku konaniu dobrých skutkov podľa príkladu svätice dňa sv. Alžbety Uhorskej, rehoľníčky.

Feb 222018

V pondelok 19. februára 2018 sa vo farnosti Sučany uskutočnila spomienková svätá omša pri príležitosti 25. výročia smrti dekana Jozefa Závodského, rodáka zo Sučian. Svätú omšu slávil spolu s miestnym správcom farnosti Pavlom Pečkom a tajomníkom diecézneho banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca Petrom Ľuptákom, súčasný dekan z Detvy Ľuboš Sabol.

V príhovore priblížil život kňaza Jozefa Závodského, u ktorého niekedy pôsobil ako jeho kaplán v Detve. Pred svätou omšou sa veriaci z Detvy spolu s kňazmi pomodlili desiatok svätého ruženca na cintoríne v Sučanoch – pri hrobe kňaza Jozefa Závodského. Po svätej omši sa vo fare uskutočnilo malé občerstvenie pre farníkov z Detvy, ktorí si prišli uctiť svojho bývalého dekana a správcu farnosti.

Jozef Závodský naposledy pôsobil ako dekan v Detve. Zomrel 17. februára 1993 a 20. februára 1993 ho v Sučanoch pochoval vtedajší pomocný banskobystrický biskup Mons. Peter Dubovský SJ.

Jan 082018

Dňa 7. januára 2018 o 16.00 h. sa vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Sučanoch uskutočnil slávnostný Novoročný koncert Chrámového spevokolu sv. Jána Krstiteľa z Vrútok. Uviedli Českú mši vánoční od Jakuba Jana Rybu, s názvom „Hej mistře“, po vedením dirigenta Viliama Majdu, organistky Oľgy Cipciarovej a komorného ad hoc sláčikového orchestra pod vedením Mariána Kramára. Týmto spôsobom farníci zo Sučian a aj hostia zakončili Vianočné obdobie. Na záver koncertu všetci spoločne zaspievali radostnú koledu „Plesajte všetci ľudia.“ Na organe ju zahral miestny organista Branislav Oreška. Po koncerte nasledovalo občerstvenie pre spevákov a hostí, spojené s trojkráľovým požehnaním miestnej farskej budovy.

Pavol Pečko, správca farnosti Sučany

Mar 042017

betlehem

V dňoch od 20. do 27. februára 2017 sa 38 pútnikov zo Sučian a okolitých farností zúčastnilo na púti vo Svätej Zemi. Púť duchovne sprevádzal kňaz spišskej diecézy PaedDr. Michal Pitoniak. Púte sa zúčastnil aj správca farnosti Sučany, Pavol Pečko.

Na púť sme nastúpili v pondelok 20. februára 2017 o 4.00 h. pred kostolom v Sučanoch. Autobus nás doviezol na letisko vo Schwechate, odkiaľ okolo 11.00 h. vzlietlo lietadlo a za cca 3 a pol hodiny pristálo na letisku v Tel Avive v Izraeli. Naše prvé kroky púte viedli do Betlehema, do hotela Star, kde sme sa ubytovali. Po ceste sme stihli navštíviť lokalitu Abu Ghosch, kde sme si pripomenuli udalosť, keď sa Pán Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní stretol s dvoma učeníkmi idúcimi do Emauz. Po príchode do hotela Star v Betleheme sme sa ubytovali a navečerali.

Čítať ďalej »