Aug 312018

V stredu 29.8.2018 sme v spolupráci s Cestovnou kanceláriou Trinus Slovacia z Konskej pri Rajeckých Tepliciach uskutočnil  púť do rakúskeho Mariazellu a do cisterciánskeho kláštora Heiligenkreuz. Veriaci sa zúčastnili sv. omše v Mariazelli, po ktorej mali možnosť pozrieť si baziliku, pomodliť sa Krížovú cestu v prírode nad bazilikou a navštíviť kaplnku, kde tečie liečivá voda. Po obhliadke pútníckého Mariazellu pútnici pokračovali do cisterciánskeho kláštora Heiligenkreuz, kde sa oboznámili s dejnami tohoto miesta a kde o 15.00 h. prijali požehnanie relikviou Kristvho kríža. Pútnici sa následne pomodlili Korunku k Božiemu Milosrdenstvu. Púť duchovne sprevádzal dp. Pavol Pečko, správca farnosti Sučany, odborný výklad ponúkli manželia Verešovci z Cestovnej Kancelárie Trinus Slovacia z Konskej pri Rajeckých Tepliciach.

Aug 232014

V sobotu 23.augusta sme sa stretli pri spoločnom guláši vo farskej záhrade, aby sme aj takto oslávili patrocínium kostola, ktoré sme slávili 15.augusta. Pár fotiek z príjemného posedenia, vám prinášame pod článkom.

Jún 202014

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVo štvrtok sme slávili prikázaný sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Po večernej sv. omši sa konal aj Eucharistický sprievod okolo kostola.

“Všetko, čo si Boží Syn vzal z nášho, použil pre našu spásu. Lebo svoje telo priniesol na oltári kríža Bohu Otcovi na obetu za naše zmierenie a svoju krv vylial na výkupnú cenu a zároveň očistný kúpeľ, aby sme boli vykúpení z biedneho otroctva a očistili sa od všetkých hriechov. A aby nám zostala trvalá pamiatka tohto veľkého dobrodenia, zanechal svoje telo za pokrm a svoju krv za nápoj, ktoré majú veriaci prijímať pod spôsobmi chleba a vína. Aká vzácna a obdivuhodná hostina, spásonosná a preplnená každou dobrotou! Čo môže byť ešte vzácnejšie ako táto hostina, na ktorej sa neje mäso teliat a capov, ako kedysi v zákone, ale predkladá sa nám za pokrm Kristus, pravý Boh?! Čo je obdivuhodnejšie ako táto sviatosť?!” (sv. Tomáš Akvinský)

Nov 302013

OLYMPUS DIGITAL CAMERADňa 30. novembra 2013 sa v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, vo farnosti Sučany, uskutočnilo odhalenie a požehnanie pamätnej tabule ženám, nespravodlivo väzneným komunistickým režimom v Sučanoch v 50.tych rokoch 20. Storočia. Svätú omšu celebroval generálny vikár žilinskej diecézy Mons. Ladislav Stromček. Koncelebrovali: Pavol Pečko, správca farnosti Sučany, P. Mikuláš Tadeáš Kráľ OFM., ktorý bol aj slávnostným kazateľom,  Juraj Malý SDB, väzenský kaplán v Sučanoch a Ľubomír Guniš dôchodca. V obetných daroch počas sv. omše bol prinesený aj popolník, vypálený v sučianskej tehelni a ruženec, upletený z motúza v tehelni. Po sv. omši na budove bývalej Katolíckej školy v areáli farského kostola, Mons. Ladislav Stromček požehnal pamätnú tabuľu. V 50.tych rokoch 20. storočia boli viaceré ženy, nespravodlivo odsúdené a uväznené komunistickým režimom, prevezené do Sučian, kde vykonávali ťažké práce v tehelni (vrátane rehoľných sestier). Do Sučian boli privezené väčšinou zo ženskej väznice v Rimavskej Sobote a po skončení prác väčšiu skupinu väzenkýň previezli do ženskej väznice v Želiezovciach. Po skončení obradu sa účastníci presunuli do miestneho Robotníckeho domu, kde zazneli rôzne svedectvá žijúcich pamätníkov aj rehoľných sestier na práce a útrapy v sučianskej tehelni.

Nov 182013

17. novembra 2013 sme si pri sv. omši pripomenuli 15. výročie smrti sučianskeho rodáka a dlhoročného farára Jozefa Horváta, arcidekana. Slávnostnú spomienkovú sv. omšu celebroval cirkevný historik ThDr. Gabriel Brendza, PhD., farár zo Seliec pri Banskej Bystrici. Koncelebroval generálny vikár banskobystrickej diecézy Branislav Koppal, správca farnosti Sučany Pavol Pečko a väzenský kaplán v Sučanoch Juraj Malý SDB. Hlavný celebrant sa v homílií zameral na dôležitosť a potrebu kňaza v súčasnosti a zaspomínal aj na osobné stretnutia so zosnulým kňazom Jozefom Horvátom. Priblížil jeho kvality: obetavosť, ľudskosť a veselosť, ktorými si vedel získať všetkých, počas jeho dlhoročného pôsobenia vo farnosti Sučany. Pri tejto príležitosti bola v kostole inštalovaná výstava fotiek z pôsobenia Jozefa Horváta.