Nov 302013

OLYMPUS DIGITAL CAMERADňa 30. novembra 2013 sa v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, vo farnosti Sučany, uskutočnilo odhalenie a požehnanie pamätnej tabule ženám, nespravodlivo väzneným komunistickým režimom v Sučanoch v 50.tych rokoch 20. Storočia. Svätú omšu celebroval generálny vikár žilinskej diecézy Mons. Ladislav Stromček. Koncelebrovali: Pavol Pečko, správca farnosti Sučany, P. Mikuláš Tadeáš Kráľ OFM., ktorý bol aj slávnostným kazateľom,  Juraj Malý SDB, väzenský kaplán v Sučanoch a Ľubomír Guniš dôchodca. V obetných daroch počas sv. omše bol prinesený aj popolník, vypálený v sučianskej tehelni a ruženec, upletený z motúza v tehelni. Po sv. omši na budove bývalej Katolíckej školy v areáli farského kostola, Mons. Ladislav Stromček požehnal pamätnú tabuľu. V 50.tych rokoch 20. storočia boli viaceré ženy, nespravodlivo odsúdené a uväznené komunistickým režimom, prevezené do Sučian, kde vykonávali ťažké práce v tehelni (vrátane rehoľných sestier). Do Sučian boli privezené väčšinou zo ženskej väznice v Rimavskej Sobote a po skončení prác väčšiu skupinu väzenkýň previezli do ženskej väznice v Želiezovciach. Po skončení obradu sa účastníci presunuli do miestneho Robotníckeho domu, kde zazneli rôzne svedectvá žijúcich pamätníkov aj rehoľných sestier na práce a útrapy v sučianskej tehelni.